GOK Obrowo

Strona główna

Szybkie linki

Ułatwianie dostępności

Kalendarz

Kalendarium: Wtorek, 24.11.2020

Imieniny

Imieniny:  Emmy, Jana, Aleksandry

Wyszukiwarka

Nawigacja

Jesteś na :

Menu główne

poprzedni następny

Galeria

Treść strony

  • -

Józef Kamiński  urodziła się w 1913 roku w Osieku nad Wisłą i tu mieszkał przez całe życie.  Znali go wszyscy mieszkańcy tej małej miejscowości oraz okolic. Zapytani czy znają pana Józefa odpowiadali: „ takiego człowieka jak On trudno jest nie znać. Był naszym ludowym artystą”. Był wielkim malarzem, rzeźbiarzem i muzykiem.

Dnia 20 lutego 1971 roku w wywiadzie udzielonym dla gazety „ Nowości” powiedział o sobie: „ Od najmłodszych lat lubiłem majsterkować. Mając 13 lat zrobiłem sam skrzypce”. Pochodziła z bardzo muzykalnej rodziny w której tradycje artystyczne zachowały się po dziś dzień.

Największą pasja było rzeźbiarstwo.

Tematem jego rzeźb były najczęściej obrazki z życia codziennego otaczających go ludzi. Rzeźbił głównie w drewnie i w trudnych w obróbce korzeniach. Mimo tego, iż większość swego życia poświecił rzeźbiarstwu znalazł także czas na pisanie poezji i malowania. 18 lipca 1981 roku na III wystawie „Ziemi Osieckiej nad Wisłą” przedstawił swój wiersz pt. „Zielone płuca”, który opisuje piękno osieckich lasów. Obrazy jego najczęściej przedstawiają piękne pejzaże okolicy Osieka. Przez blisko 50 lat życia był organistą w kościele parafialnym w Osieku nad Wisłą.

Artysta i patriota

Jego postać zasłużyła sobie również na uznanie ze względu na miłość, która darzył ojczyznę.

W 1939 roku, kiedy miał 27 lat walczył w obronie Warszawy. Po obronie stolicy do swej rodzinnej miejscowości wrócił Wisłą kajakiem. Z obawy o swoje życie uciekał ponownie do Warszawy. Pracował tam jako fotograf u Zacharskiego na Marszałkowskiej. Robił zdjęcia walczącym podczas powstania Warszawskiego w 1944 r. Po powstaniu znalazł się w obozie jenieckim w Pruszkowie. Podrabiając podpis naczelnego lekarza Koninga na lewych przepustkach uratował życie sobie i innym uczestnikom powstania oraz zwykłym obywatelom.

Potem dotarł do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie pracował wraz z kolegą. Zabrano go z obławy i wywieziono do Niemiec na przymusowe roboty do Zakładu Siemensa k/Drezna. Tam doczekał końca wojny. Wrócił do Osieka, ożeniła się z Haliną Zygnerską wspólnie wychowywali jedyną córkę Barbarę.

Prace Józefa Kamińskiego znajdują się w muzeum Etnograficznym w kraju i kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji i Holandii. Był laureatem wielu konkursów sztuki ludowej w Polsce. Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Zmarł w 1997 roku.

opr. Michał Kokot

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Dane kontaktowe

Dane adresowe
Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie
Aleja Lipowa 29
87-126 Obrowo
tel. 56 678 60 22 wew. 145
Godziny otwarcia
Zapraszamy do naszej siedziby
pn. 7:15 - 15:15
wt. 7:15 - 16:15
śr. 7:15 - 15:15
cz. 7:15 - 15:15
pt. 7:15 - 14:15
Licznik odwiedzin
Jesteś 4254
osobą na stronie
Urząd Gminy
w Obrowie
2011-2020 GOK Obrowo wszelkie prawa zastrzeżone