GOK Obrowo

Strona główna

Szybkie linki

Ułatwianie dostępności

Kalendarz

Kalendarium: Sobota, 5.12.2020

Imieniny

Imieniny:  Krystyny, Sabiny, Edyty

Wyszukiwarka

Nawigacja

Jesteś na :

Menu główne

poprzedni następny

Galeria

Treść strony

  • -

Roch Kwiatkowski  rozmiłowany w koniach i ziemi rolnik. Artysta ludowy, zdobnictwa wewnętrznych ścian budynków i dachów oraz wnętrz w zagrodzie mieszkalnej.

Sam konstruował drewniane formy z drewna sosnowego do tzw. pustaków. Były to różnego formatu i kształtu ozdobne gzymsy, półkoliste kompozycje nad okna i drzwi pełne ornamentu kwiatowego ( zobaczyć je można w Osieckiej Izbie Regionalnej). Formy te sam zalewał mieszaniną  z piasku i cementu. Z odlanych brył prostokątnych stawiał ściany domu o oryginalnej pięknej elewacji.

Dach budynku zdobił dachówką cementową (tez własnej produkcji) na który nanosił barwę czerwoną, żółtą lub niebieską. Kolorowe pokrycie dachu układał w romby o unikalnej kompozycji. Był to bardzo odważny i śmiały zarazem projekt plastyczny, świadczący o bogatej wrażliwości artystycznej. Posiadał również kilka innych zamiłowań artystycznych. Grał na harmonii na tzw. bandoljonie. Śpiewał kolędy i piosenki legionowe. Układał wiersze o tematyce plastycznej oraz teksty okolicznościowe np. z okazji wizyt biskupów w osieckiej parafii za czasów ks. Romańskiego  i Tymińskiego. Przez wiele lat pracował społecznie  w Radzie Parafialnej. Jego tworzywem artystycznym było drewno z którego wykonywał do poszczególnych  pomieszczeń w domu meble. Od tzw. ”zydeków” do ozdobnych w roślinny  ornament szaf kuchennych i ubraniowych. Jak wspominała jego córka Halina „ojciec był nad wyraz pogodnym człowiekiem, zawsze chodziła w kapelusz, elegancko się ubierał… spodnie granatowe, biała koszula z krochmalonym kołnierzykiem, buty z cholewkami i kamizelka z zegarkiem na dewizie”. Mawiał „ bez ziemi nie można żyć...”, dzieciom powtarzał: ”nigdy nie bogaćcie się ludzkim kosztem”, „ pieniądze dobre, ale uczciwie zarobione”. Znał również rzemiosło kołodzieja, cieśli i zduna. Jego żona Franciszka z domu Skowrońska wspaniała gospodyni piekła smaczny chleb w piecu na 6 bochenków wykonanym przez swego męża. I dzisiaj od 60 lat funkcjonuje ów piec, dzieło jej ojca pamiątka po dobrym, pracowitym religijnym artyście Rochu, ojcu 6 – dzieci, mieszkańca Dzikowa Parafianina Osieckiej Ziemi Dobrzyńskiej.

opr. Michał Kokot

Dane kontaktowe

Dane adresowe
Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie
Aleja Lipowa 29
87-126 Obrowo
tel. 56 678 60 22 wew. 145
Godziny otwarcia
Zapraszamy do naszej siedziby
pn. 7:15 - 15:15
wt. 7:15 - 16:15
śr. 7:15 - 15:15
cz. 7:15 - 15:15
pt. 7:15 - 14:15
Licznik odwiedzin
Jesteś 3362
osobą na stronie
Urząd Gminy
w Obrowie
2011-2020 GOK Obrowo wszelkie prawa zastrzeżone