Treść strony - Anna Słupczewska
Anna Słupczewska (1932-2008)
Urodziła się w 1932 r. w Antoniewie, małej miejscowości położonej 2 km od Osieka. Do dziś stoi tam jej rodzinny dom i ukochany wiąz. Wraz z mężem wychowywała troje dzieci. Żyła i pracował na ziemi nadwiślańskiej, na wsi – w Osieku, na Ziemi Dobrzyńskiej.
Gdy zaczęła się II wojna światowa miała 7 lat. Uczyła się wtedy czytać i pisać.
Pierwsze swe wiersze tworzyła po kryjomu, wieczorami. Pierwszymi słuchaczami jej poezji byli Józef Kamiński i Michał Kokot. Była wierna wzorcom liryki ludowej. Poetka zachwyca się wiejskim krajobrazem, życiem tętniącym w zagrodach, pracą rolnika w ziemi i otaczającą go przyrodą. Przedstawiony przez nią obraz wsi jest nieco wyidealizowany, ale pomaga autorce eksponować wielką wartość, jaką jest miłość do ziemi oraz poczucie godności i tożsamości pracy. Wiersze mają charakter lirycznego pamiętnika. Prócz utworów notujących urocze chwile, zdarzenia, znajdujemy teksty prowokowane z pewnego zamyślenia nad losem kobiety i jej życiem na wsi. Kobieta ta charakteryzuje się duża wrażliwością i skłonnością do wzruszeń, zamyślenia, utożsamia się z tym, co ją otacza. Wiersze wzruszają nas swą prostotą, szczerością, bezpośredniością, czasami i naiwnością. Oglądany przez nią pejzaż niesie jej radość. Anna Słupczewska przedstawia konkretną wieś, znajdujące się w niej dobrzyńskie chaty i otaczające je lasy. Autorka poddaje się zauroczeniu tym, co widzi wokół siebie, udowadnia, że można pokochać zwykłych, prostych ludzi i ich codzienne życie.
Napisała około 150 wierszy. Jej tomik pt. „ŻYTO” rozszedł się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki w 1987 roku. Należała do Osieckiej Grupy Poetyckiej „WIĄZ”. Brała udział w licznych wieczorach poetyckich w powiecie toruńskim, Obrowie oraz we Włocławku, Dobrzyniu nad Wisłą, Lipnie, Toruniu i wielu miejscowościach województwa kujawsko – pomorskiego. Była bohaterką wielu artykułów w prasie regionalnej i ogólnokrajowej oraz główną postacią w filmie pt. „Poetka z Osieka” w 1990 roku.
Zmarła w 2008 roku w Osieku nad Wisłą.
opr. Michał Kokot